GRUPA TEATRALNA "TREMO"


 

"Każdy, kto interesuje się procesami zachodzącymi w świecie przyrodniczym, wiele zyskałby studiując życie teatru. Mógłby tu poczynić odkrycia znacznie bardziej przydatne dla ogólnej wiedzy o społeczeństwie, niż badanie życia pszczół lub mrówek, pod szkłem powiększającym zobaczyłby grupę ludzi żyjącą wedle ścisłych, określonych, choć nienazwanych norm. Stwierdziłby, że w każdym społeczeństwie teatr albo nie spełnia żadnej funkcji - albo ma funkcję zupełnie wyjątkową. Jej unikalność leży w tym, że teatr oferuje coś, czego nie można znaleźć na ulicy, w domu, w knajpie, wśród przyjaciół, ani też w gabinecie psychoanalityka, w kościele czy w kinie. Między kinem a teatrem zachodzi bowiem jedna istotna różnica. W kinie są na ekran rzucane obrazy z przeszłości, a ponieważ pamięć ludzka czyni to - na własny użytek - przez całe życie, więc kino wydaje się nam bliskie i prawdziwe. Oczywiście nie jest takie - jest radosnym, kompensacyjnym przedłużeniem codziennej iluzorycznej percepcji. Teatr natomiast zawsze osadza się w teraźniejszości. Dzięki temu może być prawdziwszy niż normalny nurt świadomości. Dzięki temu również może być tak intrygujący. (...) Teatr jest areną, na której dochodzi do autentycznych, żywych konfrontacji. Skupienie w jednym miejscu dużej grupy ludzi stwarza niezwykłe napięcie. Dzięki temu można wyodrębnić i postrzegać szczególnie jasno siły, które stale - choć z ukrycia - kierują codziennym życiem każdego człowieka."

Peter Brook - "Pusta przestrzeń"


Jeśli nasze doświadczenie wewnętrzne i to, co obserwujemy w otaczającym nas świecie, są oddzielone, powstaje konflikt i wszelkie konsekwencje, które on ze sobą niesie. Powstają zbyt duże napięcia uniemożliwiające funkcjonowanie lub sytuacja braku energii rodząca stagnację, inercję, depresje. Oba przypadki doprowadzają do bezproduktywności, deformacji, niespełnienia oraz wszelkiego rodzaju cierpienia. Ponoć Budda praktykując ascezę miał usłyszeć słowa wypowiedziane przez przewoźnika do jego ucznia, którego uczył gry na instrumencie strunowym: "Jeśli za mocno naciągniesz strunę - pęknie, jeśli nie napniesz - nie wyda dźwięku!" Doprowadzić one miały Siddhartę Gautamę do uświadomienia niezrównoważenia w jakim dotychczas pozostawał. Prace teatralne, które realizuje grupa teatralna "TREMO", oparte są na żywej eksploracji doświadczenia wewnętrznego oraz obserwacji tego, co na zewnątrz, konfrontacji i ekspresji będącej przejawem odkrywania autentycznego dialogu - gdzie Tożsamość i Rzeczywistość wzajemnie się implikują i przestają występować w opozycji, separacji i konflikcie prowadząc do twórczego współistnienia.Zajęcia w każdy czwartek w Bielsku-Białej o godzinie 17.00:
Scena Studyjna Teatru Polskiego / Ośrodek Kreatywności Obywatelskiej OKO / Dom Kultury BEST

(Skontaktuj się, jeśli chcesz przyjść.)

Zachęcamy do zapoznania się z projektem warsztatu teatralnego   więcej >>


Grupa Tremo Grupa Tremo
Grupa Tremo Grupa Tremo
Grupa Tremo

 

Przedstawienie do wernisażu Naso Łazowskiego "Naso-Wizje", Galeria Szyb Wilson, Katowice - 10.03.06

 
Fotoreportaż z występu grupy teatralnej TREMO i grupy muzycznej Axis Mundi podczas obchodów "Dnia Ziemi" w Andrychowie 23 IV 2007   więcej >>


Wywiad z grupą teatralną TREMO podczas próby   więcej >>

 

 

W przygotowaniu:
  • spektakl pt. "Szaman lub w poczekalni u psychiatry"
  • przedstawienie dla dzieci i młodzieży - Pierre Gripari: "Aksamitka, córka diabła albo
    zakochany Pajac"
  • "Drzewo - Korzenie" - projekt przedstawienia na wernisaż fotografii Beaty Mendrek w Galerii Czakram

DZIAŁANIA GRUPY TEATRALNEJ TREMO ZAWIESZONE!


www.socjokreacja.pl    napisz do nas    nasz statut    created by: BAM    admin: yoni

© Copyright by Akademia Wspierania Rozwoju Człowieka